Colegiul Naţional „Alexandru Vlahuţă“ din Râmnicu Sărat s-a aflat, zilele acestea, în sărbătoare. Unitatea de învăţământ a aniversat 125 de ani de la înfiinţare. Cu această ocazie, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, a susţinut, joi seară, 25 septembrie 2014, în amfiteatrul colegiului, o prelegere despre modelul Sfinţilor Martiri Brâncoveni de credinţă jertfelnică. Au participat autorităţi locale, cadre didactice şi elevi de la instituţia buzoiană.

„Pe parcursul întâlnirii am avut bucuria să constat că tinerii noştri sunt foarte receptivi şi foarte preocupaţi de aceste teme de natură istorică, biblică şi chiar teologică, ceea ce m-a bucurat foarte mult. Din acest motiv, i-am îndemnat să fie în continuare deschişi dialogului, comunicativi, să iubească Biserica şi, pe lângă informare, să accepte a fi modelaţi, a fi formaţi, în sensul deplin al cuvântului, aşa încât mai târziu să fie cu adevărat oameni împliniţi, pe care să se bizuie atât societatea, cât şi Biserica. Mulţumesc, aşadar, invitaţilor şi organizatorilor acestui eveniment, pentru că mi-au dat prilejul să comunic, să dialoghez cu tinerii, de această dată în Râmnicu Sărat, după ce am avut întâlniri şi în alte oraşe“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

La final, grupul „Sfântul Ioan Damaschin“ a susţinut un scurt concert de cântări psaltice, în cinstea Sfinţilor Brâncoveni.

Colegiul Naţional „Alexandru Vlahuţă“ din Râmnicu Sărat a luat fiinţă pe 15 septembrie 1889.