Luni, 21 aprilie 2014, în a doua zi de Paşti, credincioşii vrânceni au trăit un moment de aleasă sărbătoare. În biserica Parohiei „Sfântul Nicolae“-Nou din Focşani, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

„De multe ori, mai ales în ultimii ani, creştinii din ţara noastră, şi nu numai, aşteaptă sărbătorile de Crăciun şi de Paşti, pentru că li se oferă posibilitatea să se relaxeze, să se distreze, să fie împreună cu familia, ceea ce nu este greşit. Chiar într-un stih din slujba Învierii se spune: «Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm şi să ne veselim întru ea». Însă, mai întâi trebuie să trăim bucuria sărbătorii, a comuniunii cu Hristos şi cu sfinţii lui Dumnezeu, care s-au bucurat şi se bucură în ceruri, apoi, în mod firesc, bucuria aceasta o lăsăm să se şi exteriorizeze, potrivit unor tradiţii sănătoase şi decente, ce au caracterizat poporul român de-a lungul veacurilor“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

Răspunsurile liturgice au fost date de corala „Pastorala“ şi de grupul psaltic misionar al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei.

Lăcaşul de cult a fost ridicat în anul 1732, pe locul unei biserici din lemn de la sfârşitul secolului al XVII-lea. În perioada 1999-2007, biserica „Sfântul Nicolae“ a trecut prin ample lucrări de restaurare, fiind resfinţită în data de 3 iunie 2007.