ACTELE NECESARE ÎN VEDEREA OBȚINERII BINECUVÂNTĂRII PENTRU CĂSĂTORIA CIVILĂ ȘI CUNUNIA RELIGIOASĂ DE CĂTRE TINERII TEOLOGI, CANDIDAȚI LA PREOȚIE:

1. Cerere către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop;

2. Diplomă de studii – Seminar şi Facultate (copie şi pentru logodnică);

3. Certificat de naştere (copie şi pentru logodnică);

4. Certificat de botez (copie şi pentru logodnică);

5. Caracterizarea de la Seminar;

6. Recomandarea preotului (pentru candidat şi pentru logodnică) – de la preotul din parohia unde locuiesc;

7. Declaraţia părinţilor candidatului şi ai logodnicei, prin care afirmă că acceptă căsătoria fiului sau fiicei lor cu tânăra sau tânărul (separat pentru ambele părţi);

8. Declaraţii separate ale celor doi tineri, din care să reiasă dacă au mai fost sau nu căsătoriţi;

9. Declaraţii separate ale ambelor părţi, prin care se angajează, în cazul în care candidatul va fi hirotonit, să locuiască împreună în parohia încredințată.

Precizări:

În cererea către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop, tânărul va menţiona numele tinerei cu care urmează să se căsătorească.

Data căsătoriei civile trebuie să fie cu maximum trei zile înaintea datei cununiei religioase. Nerespectarea acestei prevederi este considerată impediment pentru acordarea binecuvântării.

ABSOLVENȚII FACULTĂȚII DE TEOLOGIE, CARE DEPUN DOSARUL PENTRU HIROTONIE, TREBUIE SĂ MAI COMPLETEZE CU:

1. Cerere către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop;

2. Certificat de căsătorie (copie);

3. Certificat de cununie religioasă;

4. Certificat de sănătate;

5. Cazier judiciar;

6. Recomandarea preotului pentru hirotonie;

7. Caracterizarea de la Seminar;

8. Curriculum vitae (CV);

9. Buletin/Carte de identitate – copie;

10. Binecuvântarea pentru cununie;

11. Declaraţie din care să reiasă că va locui cu familia în parohie (atât a candidatului, cât şi a soţiei, separat);

12. Adeverinţă privind capacitatea preoţească (dacă nu a susținut examenul de capacitate, trebuie specificat acest lucru în cererea către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop);

13. Declaraţie a candidatului, prin care ia cunoştinţă de faptul că nu sunt bugete suficiente de la stat şi acceptă, pentru o perioadă nedefinită, plata salariului exclusiv din fonduri proprii, până la eliberarea unui buget (temei nr. 765/2009).