Joi, 10 mai 2018, în orașul Nehoiu, județul Buzău, a avut loc o acțiune de donare de sânge. Evenimentul a fost organizat de Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitate, la inițiativa părintelui paroh Bogdan Furtună, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.

Prin amabilitatea doamnei Adriana Crăciun, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Buzău, o echipă medicală s-a deplasat la catedrala din centrul orașului Nehoiu, unde 87 de persoane au donat sânge.

Printre donatori s-au numărat credincioși de la parohiile din această parte a Protoieriei Pătârlagele, care au răspuns pozitiv la apelul preoților de a veni în sprijinul celor aflați în suferință.