Ca urmare a informației apărute pe site-ul de știri jurnaluldebuzau.ro, în data de 13 aprilie 2016, conform căreia, în cuvântul rostit la hramul Catedralei Sfântul Sava, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian și-ar fi exprimat sprijinul pentru candidatura domnului Constantin Toma la Primăria municipiului Buzău, facem următoarele precizări:

În contextul alegerilor locale din acest an, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei nu susține nici un candidat pentru Primăria municipiului Buzău și face apel la toți membrii clerului din Eparhie să evite orice implicare în viața politică și să adopte un comportament adecvat slujirii preoțești, respectând hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române cu privire la campania electorală.

La finalul Sfintei Liturghii oficiate marți, 12 aprilie, cu prilejul hramului Catedralei copiilor din Buzău, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a adresat un cuvânt de mulțumire oaspeților prezenți la slujbă și a vorbit despre stadiul actual al lucrărilor de înfrumusețare a locașului de cult, apreciind munca depusă de părintele Mihail Milea pentru edificarea acestei mărețe catedrale. Înaltpreasfinția Sa nu a făcut nici o referire la campania electorală din acest an și nu și-a exprimat opțiunea pentru candidatura nimănui; singurii în măsură să sprijine pe unul sau pe altul dintre candidați sunt alegătorii înșiși.

Era de așteptat ca, și de această dată, unii jurnaliști să folosească numele Bisericii pentru anumite interese politice, ceea ce este regretabil.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei