Credincioșii din Râmnicu Sărat au primit, duminică, 12 august 2018, binecuvântare arhierească. În biserica Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraș, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

Cuvântul de învățătură referitor la Evanghelia Duminicii a 11-a după Rusalii a fost rostit de ierarhul locului, care a evidențiat înțelesurile Pildei datornicului nemilostiv (cf. Matei 18, 23-35).

„Pentru a fi capabili să-l iertăm pe fratele nostru, se cuvine mai întâi să-l iubim. Și ca să reușim să-l iubim pe semenul nostru, indiferent de credință și de neam, trebuie să-L iubim pe Dumnezeu. Cine nu-l iubește pe Dumnezeu, nu poate să spună că-l iubește pe aproapele, iar cine nu-l iubește pe aproapele, nu-l poate ierta, pentru că iertarea este un rod al iubirii”, a explicat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

În soborul slujitorilor s-au aflat: Pr. Viorel Banu – protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, Pr. Constantin Stan – parohul bisericii „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Sărat, și Pr. Constantin Gâscă – slujitor la aceeași biserică.

Lăcașul de cult a fost ridicat în anul 1849. De-a lungul timpului, s-au realizat mai multe lucrări de renovare a bisericii, precum cele din 2011, când a fost restaurată pictura.