În perioada susținerii examenelor școlare, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a adresat copiilor și tinerilor următorul mesaj:

Iubiți tineri,

Biserica și Școala conlucrează la pregătirea voastră intelectuală și spirituală pentru viață, într-o vreme în care nivelul de instruire contează tot mai mult.

Examenele trebuie înțelese ca fiind ocazii și mijloace de evaluare a cunoștințelor, de răsplătire a eforturilor făcute de voi de-a lungul anilor de școală, cu scopul îmbogățirii culturale și spirituale și cu gândul la afirmarea și promovarea voastră într-o societate care are constant nevoie de valori morale și profesionale întrupate în oameni onești, credincioși și harnici.

Iubirea lui Hristos Cel înviat să vă aducă în suflet pace, bucurie, încredere și mult curaj!

Îi îndemnăm pe toți preoții ca, mai ales în perioada examenelor, să vă fie alături prin rugăciune, încurajare și orice alt sprijin folositor.

Cu părintească dragoste și binecuvântare,

DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române