Cinci preoți din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei au primit, vineri, 3 martie 2017, hirotesia întru duhovnic. Slujba a fost oficiată de ierarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, în Catedrala Voievodală Adormirea Maicii Domnului din Buzău.

În cuvântul de învățătură rostit la final, Înaltpreasfinția Sa a explicat că hirotesia întru duhovnic îi conferă preotului dreptul de a săvârși Taina Sfintei Spovedanii. De aceea, în calitate de doctor sufletesc văzut, el trebuie să fie capabil să vindece rănile sufletești ale credincioșilor încredințați lui spre păstorire, în numele Doctorului nevăzut al sufletelor și al trupurilor noastre, Mântuitorul Iisus Hristos.

Noii duhovnici au primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian Certificatul de hirotesie întru duhovnic, o geantă, un epitrahil, un Molitfelnic şi o cruce de binecuvântare.

Cei cinci preoți hirotesiți sunt: Pr. George-Cezar Trifan (Parohia Bizighești, Protoieria Focșani II); Pr. Ovidiu-Mihail Ceaușu (Parohia Sfântul Ilie – Odobești, Protoieria Focșani I); Pr. Gabriel-Adrian Dinu (Mănăstirea Ciolanu, județul Buzău); Pr. Ioan-Octavian Apostol (Paraclisul Sfântul Ierarh Luca al Crimeei, din cadrul Centrului de Ocrotire pentru Persoanele cu Dizabilități Odobești, Protoieria Focșani I) și Pr. Ștefan Aga (Parohia Vidra, Protoieria Focșani I).