Vineri seară, 15 august 2014, la Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ din Buzău, a avut loc un concert de muzică bizantină, închinat Sfinţilor Martiri Brâncoveni, susţinut de grupul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin“ al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei. Alături de cei prezenţi s-au aflat Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, ierarhul locului, şi Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.

Ne-am străduit, după putinţă, să ne arătăm recunoştinţa şi preţuirea faţă de Sfinţii Martiri Brâncoveni, care au avut şi Eparhia noastră în grija şi preocupările lor, dovadă fiind existenţa câtorva ctitorii ale familiei Brâncovenilor şi, îndeosebi, ale Sfântului Constantin – biserica «Adormirea Maicii Domnului» din Râmnicu Sărat sau Palatul arhiepiscopal din Buzău. Să nu uităm că Centrul nostru eparhial a fost un focar de cultură, muzică şi pictură; la Buzău au existat o şcoală de zugravi şi o şcoală de cântăreţi bisericeşti. Prin urmare, avem obligaţia faţă de înaintaşi să mergem pe aceeaşi linie, să promovăm şi să cultivăm muzica de sorginte bizantină, dar adaptată la specificul românesc. Dumneavoastră trebuie să vă străduiţi să-i descoperiţi de fiecare dată frumuseţea, aşa încât, ori de câte ori organizăm concerte de muzică bizantină sau corală, sunteţi aşteptaţi cu drag, pentru că ele constituie un regal din partea noastră către frăţiile voastre“, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa, în cuvântul rostit la final.

Au participat clerici şi credincioşi buzoieni, iubitori ai muzicii bizantine.

Programul a cuprins piese dedicate Sfinţilor Martiri Brâncoveni, dar şi compoziţii specifice sărbătorii Adormirii Maicii Domnului.