Corala Ortodoxă Mixtă „Neagu Ionescu“ a Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, condusă de Gianin-Cristian Oprea, va susţine, în perioada următoare, mai multe concerte de colinde.

Duminică, 7 decembrie, începând cu ora 17:00, corala va cânta la Ateneul Popular din Focşani, în cadrul celei de-a IV-a ediţii a Reuniunii Corale „Laudă suflete al meu pre Domnul“, organizată de Cvintetul Vocal „Accord“ şi de Centrul de zi „Dănuţ“ din Parohia Broşteni I.

Următorul spectacol va avea loc luni, 8 decembrie, ora 19:00, în Biserica „Sfântul Elefterie“ din Bucureşti. Concertul este inclus în Stagiunea Corală Paul Constantinescu, organizată deAsociaţia Naţională Corală din România. Corala „Neagu Ionescu“ va concerta alături de Corul „Cantus Domini“ al Asociaţiei Studenţilor Teologi Ortodocşi.

În ziua de miercuri, 17 decembrie, ora 18:00, corala ortodoxă mixtă a Eparhiei Buzăului şi Vrancei va susţine un program de colinde la Casa de Cultură din municipiul Râmnicu Sărat, la iniţiativa primăriei şi a protopopiatului din localitate.

Vineri, 19 decembrie, ora 18:00, corala „Neagu Ionescu“ va participa la Festivalul Coral Naţional Pastorala, ediţia 2014, „Colinde şi cântece de stea“, care se va desfăşura la Teatrul Municipal „Maior Gheorghe Pastia“ din Focşani.

Ultimul popas muzical al coralei va avea loc duminică, 21 decembrie, ora 18:00, la Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ din Buzău,unde va concerta alături de Formaţia Corală Tradiţională „Pastorala“ din Focşani.

***

Corala Ortodoxă Mixtă „Neagu Ionescu“ a luat fiinţă la iniţiativa şi cu purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Constituirea acesteia a durat aproximativ trei luni, corala începându-şi oficial activitatea la data de 1 noiembrie 2013. În această perioadă, domnul Gianin-Cristian Oprea, susţinut de Consiliul Eparhial, a organizat şi a condus preselecţiile, apoi selecţiile, orele de meditaţie şi repetiţiile necesare constituirii şi pregătirii acestei formaţii. Pe data de 24 noiembrie, corala a susţinut prima Sfântă Liturghie în Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi de atunci dă răspunsurile liturgice, la slujbele din duminici şi sărbători, în acest locaş de cult.

În ceea ce priveşte activitatea concertistică, formaţia corală a susţinut mai multe reprezentaţii, dintre care amintim: concertul de debut, alături de Grupul Coral Bizantin „Sfântul Ioan Damaschin“, aflat tot sub patronajul Arhiepiscopiei Buzălui şi Vrancei, spectacol ce a avut loc cu ocazia marelui praznic al Naşterii Domnului, concertul pascal „Lumina Învierii“, susţinut alături de Corul Academic „Divina Armonie“ al Fundaţiei „Cavalerii Daciei“. De asemenea, a participat la Festivalul Internaţional Coral organizat de Corala „Lyra“, cu prilejul aniversării a 40 de ani de activitate, şi la Festivalul Coral Internaţional Pastorala, ediţia a XI-a, 2014.