Casa de Cultură „Mihai Eminescu” din Panciu, județul Vrancea, a găzduit, în seara zilei de duminică, 10 decembrie 2017, conferința intitulată Chipuri de preoți mărturisitori din ținutul Vrancei, în perioada regimului comunist. La eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Dl Iulian Nica, primarul orașului Panciu, preoți de la parohiile din zonă, monahi și monahii, precum și credincioși.

În cadrul conferinței, au susținut prelegeri: Pr. Lect. Dr. Vasile Crețu – Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, Protos. Isidor Iacob – Mănăstirea Sihastru, Pr. Vasile Dabija – protoiereu al Protopopiatului Panciu, și jurnalistul Silviu Alupei.

Cei patru conferențiari au evocat personalitatea părintelui Evghenie Hulea, starețul Mănăstirii Mușinoaele între anii 1936-1945, martir al temnițelor comuniste, dar și cazurile a 35 de călugări de la Mănăstirea Sihastru și ale altor clerici vrânceni, care au avut de pătimit din cauza regimului totalitar ateu.

În cuvântul rostit la finalul manifestării, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a precizat că este foarte important „să nu-i uităm pe cei care L-au mărturisit pe Hristos și în închisoare, și după aceea, pe toți preoții și viețuitorii din mănăstiri, care, într-o formă sau alta, au avut parte și ei de o anumită mucenicie, până în 1989. Trebuie să ne cunoaștem istoria, să ne-o asumăm și să învățăm ceva din aceste lecții de mărturisire a credinței în perioade dificile. Aducerea aminte presupune să-i pomenim cu recunoștință, din suflet, cu convingerea că, datorită jertfei lor, Biserica a putut să-și îndeplinească misiunea”, a spus Înaltpreasfinția Sa.

Cu această ocazie, a fost prezentat numărul 225 al revistei eparhiale „Glasul Adevărului”, dedicat părintelui Evghenie Hulea.