La Teatrul Municipal „Maior Gheorghe Pastia“ din Focşani a avut loc, marţi, 17 iunie 2014, conferinţa semestrială de primăvară a preoţilor din Protopopiatele Focşani I, Focşani II şi Panciu. Lucrările au fost prezidate de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei.

„Dumneavoastră ştiţi foarte bine, pentru că sunteţi preoţi – unii mai în vârstă, cu o experienţă mai bogată, ceilalţi mai tineri – ce presupune Taina Spovedaniei şi cât de importantă este ea pentru viaţa duhovnicească. Ce să mai vorbim de Taina Sfintei Împărtăşanii, care este «leacul nemuririi», cum o numeşte Sfântul Ignatie Teoforul. Fără unirea noastră cu Dumnezeu nu avem parte de El, nici aici, nici în viaţa veşnică. Dacă Mântuitorul Hristos Se oferă, în fiecare duminică, şi ne invită să ne împărtăşim cu El, atunci cu toţii trebuie să avem grijă să ne pregătim, aşa cum se cuvine – atât preoţii, cât şi credincioşii“, a precizat Înaltpreasfinţia Sa, în cuvântul de deschidere.

Referatele cu tema supusă dezbaterii au fost întocmite şi susţinute de Pr. Iulian Dumitriu de la Parohia Dumbrava (Protopopiatul Panciu) – Despre Sfânta Taină a Spovedaniei – şi de Pr. Daniel Zaharia de la Parohia Bogza (Protopopiatul Focşani II) – Despre Taina Sfintei Împărtăşanii.

În cadrul întâlnirii au fost abordate şi diverse aspecte de ordin administrativ, liturgic şi pastoral-misionar.