Duminică, 12 martie 2017, credincioșii Parohiei Dulbanu, județul Buzău, au primit binecuvântare arhierească. În biserica Sfântul Apostol Andrei din localitate, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, alături de un sobor de preoți și diaconi. Din soborul slujitorilor au făcut parte: protoiereul de Buzău II, Florentin Duca, preotul paroh, Florian Voinea, și preotul Gheorghe Voinea, de la Parohia Amaru. Grupul psaltic misionar Sfântul Roman Melodul al Eparhiei a dat răspunsurile la strană.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian i-a îndemnat pe toți cei prezenți să înfrunte necazurile vieții cu credință și cu nădejde în ajutorul lui Dumnezeu, urmând exemplul credinței celor care l-au dus pe slăbănogul din Capernaum la Mântuitorul Iisus Hristos, pentru a fi vindecat (cf. Marcu 2, 1-12). Totodată, chiriarhul locului a arătat că Sfântul Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului – un Sfânt Părinte al Bisericii din secolul al XIV-lea – este cinstit nu doar pe 14 noiembrie, ci și în a doua duminică a Postului Mare, întrucât a avut un rol foarte important în apărarea dreptei credințe.

Locașul de cult din satul Dulbanu a fost construit în anul 1972, prin strădania preotului Ion I. Ionescu. În 1978, s-au realizat lucrările de pictură, iar în 1992, a avut loc târnosirea bisericii. Dacă la început a avut statut de capelă, după anul 2000, odată cu înființarea Parohiei Dulbanu, a devenit biserică parohială. Prin grija actualului preot paroh, Florian Voinea, și cu sprijinul enoriașilor, locașul de rugăciune a trecut printr-un amplu proces de consolidare și restaurare, fiind resfințit în data de 27 mai 2012.