În contextul tradiţiilor legate de sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, mai multe parohii din cuprinsul Protoieriilor Panciu şi Focşani II au organizat diferite activităţi social-filantropice. Aceste acţiuni au marcat fie serbarea hramului unora dintre parohiile respective, fie au urmărit promovarea bucuriei specifice acestei zile în rândul celor mici.

Reprezentanţi ai celor două protoierii s-au străduit să ofere sprijin şi Centrului de Recuperare pentru Copii cu Dizabilităţi, situat în curtea interioară a Spitalului Judeţean „Sfântul Pantelimon“ din Focşani. În dimineaţa zilei de 7 decembrie 2015, au fost aduse diferite produse alimentare pentru cei 30 de copii, ocrotiţi în această instituţie, cu scopul de a le face masa de sărbători mai bogată şi mai gustoasă.