În Sfânta și Marea Joi din Săptămâna Pătimirilor Domnului, 13 aprilie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a oficiat Denia celor 12 Evanghelii, în biserica Parohiei Sfinții Îngeri din Buzău. Alături de ierarh, au slujit preoții de la această biserică: preotul paroh, Dumitru Bundă, și cei doi preoți coslujitori, Bogdan Ene și Costică Panaite. Grupul psaltic misionar Sfântul Roman Melodul a oferit răspunsurile liturgice la strană.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a vorbit despre semnificațiile duhovnicești ale zilei de joi din Săptămâna Sfintelor Pătimiri și despre rânduiala citirii celor 12 texte evanghelice, în care ni se relatează prinderea, judecarea, pătimirile și răstignirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

La slujbă, au participat numeroși credincioși buzoieni, care s-au închinat la Sfânta Cruce scoasă din altar și așezată în mijlocul bisericii, potrivit rânduielii liturgice din această zi.