În perioada 13-19 martie 2020, Asociația Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, în colaborare cu parohiile și mănăstirile din cele două județe, a pregătit 470 de pachete ce conțineau: dezinfectant, spirt și cloramină, pentru asigurarea maximă a condițiilor de igienă în biserici.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, s-a constituit „Comitetul local al Asociației Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei pentru sprijinirea măsurilor de prevenire a îmbolnăvirilor”, care a coordonat pregătirea și distribuirea pachetelor cu produsele de igienizare în parohii și mănăstiri.

În acest context, membrele Asociației Femeilor Ortodoxe au desfășurat următoarele activități:

– ajutorarea preoților de către cadre medicale (medici ori asistenți medicali, infirmiere etc.), membre ale asociației, în vederea identificării și implementării, la nivelul parohiilor și al mănăstirilor, a celor mai bune măsuri de prevenire a răspândirii virusului Covid-19 sau a îmbolnăvirii;

– furnizarea către parohii și mănăstiri a produselor necesare asigurării zonei de igienizare și desemnarea unei persoane pentru punerea lor la dispoziția credincioșilor;

– amenajarea locului pentru igienizare din proximitatea bisericii;

– sprijinirea în igienizarea permanentă a spațiului interior și exterior al lăcașului de cult.

„Respectarea regulilor elementare de igienă reflectă responsabilitate, solidaritate și adevărata credință prin faptă. De noi toți împreună, dar și de implicarea fiecăruia dintre noi, depinde să rămânem sănătoși!”, s-a afirmat într-un comunicat al Asociației Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei.

Pr. Ionuț-Cristian Vuță

Consilier eparhial