Credincioşii buzoieni au participat în număr mare, duminică, 24 august 2014, la slujba de la Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi „Sfinţii Trei Ierarhi“ din Buzău. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, şi Preasfinţitul Părinte Grigorie, Episcop de Mesaoria.

La momentul rânduit, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul teolog Constantin Stoica.

„În această duminică, iubiţi credincioşi, aţi observat că noi am avut oaspete un episcop din Biserica Ciprului, pe Preasfinţitul Grigorie, Episcop de Mesaoria. Preasfinţia Sa, un cunoscut de-al meu de mai multă vreme, pentru că ne-am întâlnit la foarte multe evenimente interortodoxe, a avut bunăvoinţa să ne viziteze Eparhia şi să slujim astăzi împreună Sfânta Liturghie, aşa cum în insula Cipru au mers şi ierarhi de-ai noştri, iar acolo şi-au găsit rostul în viaţă şi, totodată, oblăduire din partea Bisericii Ciprului, a ierarhilor ciprioţi, foarte mulţi români“, a spus Întâistătătorul Eparhiei de la Curbura Carpaţilor.

De asemenea, ierarhul oaspete a precizat: „Bucuria mea este deosebit de mare şi, totodată, emoţia pe care am trăit-o astăzi, când Dumnezeu a binecuvântat să slujim împreună în această frumoasă şi măreaţă catedrală. M-am încredinţat încă o dată că suntem cu toţii fraţi în Hristos, că ne împărtăşim din acelaşi potir şi mărturisim aceeaşi credinţă în Dumnezeu-Preasfânta Treime şi în Mântuitorul Iisus Hristos Cel răstignit şi înviat.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corala Ortodoxă Mixtă „Neagu Ionescu“ a Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei.

Ca semn de mulţumire pentru vizita făcută la Buzău, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian i-a oferit în dar Preasfinţitului Părinte Grigorie o cruce de binecuvântare.