CUPRINS

* Diavolul nu are puterea de a ne stăpâni decât în măsura în care îi vom permite noi acest lucru (pag. 1)

* Rolul și importanța personalității Sfântului Ioan Gură de Aur în misiunea preoțească, astăzi (II) (pag. 4)

* Biserici de lemn din zona Nehoiului: biserica din Curmătură și biserica din Stănila (pag. 5)

* Slujiri arhierești (pag. 7)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, prezent la sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași (pag. 12)

* Sărbătoarea Parohiei «Sfântul Dumitru» Bagdat din Râmnicu Sărat (pag. 16)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, prezent la sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor (pag. 17)

* Activități dedicate Sfântului Antim Ivireanul, la Centrul de zi «Dănuț» al Parohiei vrâncene Broșteni I (pag. 20)

* Acțiunea «Donăm sânge sportiv», la Focșani (pag. 21)

* Ajutor financiar din partea Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei pentru persoanele sinistrate din județul Galați (pag. 21)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a deschis sesiunea de toamnă a conferințelor APOR Vrancea (pag. 23)

* Conferințele preoțești de toamnă în Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (pag. 27)

* Conferință duhovnicească la biserica Spitalului Municipal din Râmnicu Sărat (pag. 28)

* Agenda de lucru (luna octombrie 2016) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)