CUPRINS

* Atunci când o împarți cu cei nevoiași, bogăţia trecătoare se transformă în comoară nestricăcioasă, în ceruri (pag. 1)

* Filosofia devenirii în Hristos (pag. 5)

* Bucuria întâlnirii cu Dumnezeu (pag. 6)

* Sfântul Nectarie, noul ocrotitor al Catedralei arhiepiscopale din Buzău (pag. 9)

* Biserica «Sfântul Mina» din Focșani și-a cinstit ocrotitorul (pag. 10)

* Sfințirea picturii bisericii din Străjescu, județul Vrancea (pag. 11)

* Pictura bisericii Parohiei «Zona Industrială» din Focșani a fost sfințită (pag. 12)

* Intrarea în biserică a Maicii Domnului, sărbătorită la vechea catedrală din Buzău (pag. 13)

* Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a sfinţit pictura bisericii Parohiei buzoiene Simileasca (pag. 15)

* Sfântul Apostol Andrei, cinstit la Buzău și Focșani (pag. 16)

* Hirotesii întru duhovnic la Catedrala voievodală «Adormirea Maicii Domnului» din Buzău (pag. 17)

* Un nou centru cultural-catehetic în Protoieria Focșani II (pag. 19)

* Festivalul-Concurs «Maica Domnului – Împărăteasa Cerului și a Pământului», la a VII-a ediție (pag. 20)

* Spectacol de excepție dedicat Sfântului Antim Ivireanul, la Focșani (pag. 21)

* Spectacolul «Brâncoveanu și Ivireanul, iubire de Biserică și neam», jucat pe scena Teatrului «George Ciprian» din Buzău (pag. 22)

* Vernisaj de icoane și lansare de carte la Teatrul Municipal «Maior Gheorghe Pastia» din Focșani (pag. 24)

* O nouă vizită a Arhipăstorului Buzăului și Vrancei pe tărâmurile binecuvântate ale Greciei (pag. 26)

* A apărut calendarul creştin-ortodox pe 2017 în Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei (pag. 27)

* Efecte ale Cruciadelor în literatură (I) (pag. 28)

* Toamna și «Cumințenia pământului» (pag. 29)

* Elevii Seminarului Teologic din Buzău, în pelerinaj la Sfântul Munte Athos (pag. 29)

* Necrolog la înmormântarea părintelui Coman Traian (pag. 31)

* Agenda de lucru (luna noiembrie 2016) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)