CUPRINS

* Întruparea Fiului – pedagogie a mântuirii (pag. 1)

* Ziua Națională a României, sărbătorită cu rugăciune, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 4)

* Un absolvent al Seminarului buzoian, doctor în teologie la Leuven (pag. 6)

* Prezență arhierească în Parohia buzoiană Glodeanu Siliștea (pag. 7)

* Biserica «Sfântul Nicolae» din Parohia Lanurile, județul Buzău, și-a cinstit ocrotitorul (pag. 8)

* «Mântuitorul a asemănat Împărăția cerurilor cu o cină, pentru că masa este un prilej de comuniune și de comunicare între oameni» (pag. 9)

* Duminica dinaintea Nașterii Domnului, în Parohia Soveja, județul Vrancea (pag. 11)

* Sute de credincioși au sărbătorit Nașterea Domnului, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 12)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a participat la întronizarea noului episcop al Maramureșului și Sătmarului (pag. 13)

* Cateheza și formele auxiliare (pag. 15)

* O nouă acțiune de donare de sânge, desfășurată de elevii și profesorii Liceului cu Program Sportiv din Focșani (pag. 16)

* Lucrările de renovare a capelei Penitenciarului Focșani au fost binecuvântate (pag. 16)

* «Dar nu uita când ești voios, române, să fii bun!» Eveniment caritabil la Focșani (pag. 17)

* «Stihuri și cântări», un spectacol cu actori și copii, la Ateneul Popular din Focșani (pag. 18)

* Sfântul Ierarh Spiridon, cinstit de seminariștii buzoieni (pag. 19)

* Rugăciune și filantropie pentru copiii din Mărășești și Câmpineanca, județul Vrancea (pag. 20)

* Proiectul «Caravana prieteniei», în Protoieria Focșani I, a ajuns la a treia etapă (pag. 21)

* Pelerinaj în nordul Moldovei pentru 50 de copii de la DGASPC Vrancea (pag. 23)

* Prof. Univ. Dr. Constantin Cucoș a conferențiat la Focșani și Buzău (pag. 24)

* Eveniment cultural-artistic de excepție, organizat de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei și APOR Vrancea (pag. 25)

* «Adevărul ca poveste despre tânărul modern» – conferință susținută de Andrei Pleșu la Buzău (pag. 26)

* Corala «Te Deum laudamus» a susținut un concert de colinde la Nehoiu (pag. 27)

* Regal de colinde oferit de Corala «Neagu Ionescu» a Catedralei Arhiepiscopale din Buzău și Corul de cameră «Accoustic» din București (pag. 28)

* A doua ediție a Recitalului vocal-instrumental «Vechi cântece de stea valahe», la Buzău (pag. 29)

* Serbarea Seminarului Teologic din Buzău (pag. 30)

* Grupuri de colindători la Centrul Eparhial din Buzău (pag. 31)

* Agenda de lucru (luna decembrie 2016) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)