CUPRINS

* Prin pocăință, omul păcătos se poate întoarce la Dumnezeu (pag. 1)

* Patriarhul Justinian Marina – 40 de ani de la trecerea la cele veșnice (I) (pag. 5)

* Slujbe de Anul Nou la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Buzău (pag. 7)

* Preoții și credincioșii din Protoieria Buzău II, alături de persoanele afectate de ninsori și viscol (pag. 8)

* Voluntarii Centrului de zi «Dănuț» al Parohiei vrâncene Broșteni I – Pitulușa, sensibili la nevoile persoanelor vârstnice (pag. 8)

* Ziua Culturii Naționale, celebrată la Centrul de zi «Dănuț» al Parohiei Broșteni I – Pitulușa, județul Vrancea (pag. 9)

* Cateheza și formele auxiliare (II) (pag. 10)

* Botezul Domnului, prăznuit la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 14)

* Slujire arhierească la Catedrala Voievodală din Buzău, în ziua Soborului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul (pag. 15)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, prezent în mijlocul credincioșilor Parohiei «Sfinții Îngeri» din Buzău (pag. 16)

* Parastas la patru ani de la trecerea la cele veșnice a Arhiepiscopului Epifanie Norocel (pag. 17)

* Bucurie duhovnicească în Parohia Banu din Buzău (pag. 18)

* Ziua Unirii Principatelor Române, sărbătorită la Focșani (pag. 19)

* Binecuvântare arhierească pentru credincioșii din Focșani (pag. 20)

* Sfinții Trei Ierarhi, ocrotitorii Catedralei Arhiepiscopale și ai Seminarului Teologic din Buzău (pag. 21)

* Efecte ale Cruciadelor în literatură (II) (pag. 23)

* Catehizarea în mediul rural (pag. 26)

* O zi cu promoroacă (pag. 27)

* Rolul icoanei în Biserică (pag. 28)

* Sub semnul unirii şi al unităţii de neam (pag. 30)

* Omul, între teologic și social (I) (pag. 31)

* Agenda de lucru (luna ianuarie 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)