CUPRINS

* Când îți îndrepți iubirea către omul aflat în suferință, dovedești că-L iubești pe Dumnezeu (pag. 1)

* Crearea lumii (cateheză) (pag. 6)

* O nouă primăvară a sosit (pag. 8)

* Întrunirea Consiliului și Adunării Eparhiale ale Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei (pag. 9)

* Sinaxa stareților și starețelor din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (pag. 10)

* Ședința anuală a Casei de Ajutor Reciproc din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (pag. 10)

* Capela Spitalului din Dumitrești, județul Vrancea, a fost sfințită (pag. 11)

* Bilanțul activităților social-filantropice ale Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, în anul 2016 (pag. 12)

* Omul, între teologic și social (II) (pag. 13)

* Darul iubirii (pag. 14)

* Despre Raiul din noi (pag. 14)

* Postul Paștilor – călătoria omului modern către sărbătoarea luminii (pag. 15)

* Pelerinaj pentru copiii de la DGASPC Vrancea, organizat de Parohia «Sfânta Cuvioasă Parascheva» din Focșani (pag. 16)

* Corul Bizantin al Seminarului buzoian a câștigat premiul I la Concursul Național de Muzică Psaltică din București (pag. 17)

* Catehizarea adolescenților – prioritate misionară (pag. 18)

* Praznicul Întâmpinării Domnului, sărbătorit în Parohia «Sfânta Cuvioasă Parascheva» din Râmnicu Sărat (pag. 21)

* Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian în Parohia Pătârlagele I, județul Buzău (pag. 22)

* Zi de sărbătoare în Parohia Constandoiu, județul Vrancea (pag. 22)

* Liturghie arhierească în Parohia Boldu, județul Buzău (pag. 23)

* Duminica dinaintea Postului Sfintelor Paști, în Parohia Șerbești, județul Vrancea (pag. 24)

* Canonul Sfântului Andrei Criteanul ne cheamă la pocăință și la smerenie (pag. 25)

* A doua zi a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, la Catedrala Arhiepiscopală «Înălțarea Domnului» din Buzău (pag. 25)

* Străjerii umanului şi armoniile văzduhului (pag. 26)

* Patriarhul Justinian Marina – 40 de ani de la trecerea la cele veșnice – (II) (pag. 28)

* Sfinții Trei Ierarhi – apărători ai dreptei credințe (pag. 30)

* Agenda de lucru (luna februarie 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)