CUPRINS

* Credința în Înviere – liant al unității creștine (pag. 1)

* Mesaj la praznicul Învierii Domnului (pag. 6)

* Parohia Gugești II, județul Vrancea: Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a săvârșit Sfânta Liturghie și a sfințit o troiță (pag. 7)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a resfințit prestolul Catedralei Voievodale din Buzău (pag. 8)

* Mii de credincioși au participat la procesiunea de Florii din Buzău și Focșani (pag. 9)

* Praznicul Floriilor, sărbătorit în Parohia „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul“ din Focșani (pag. 12)

* Denia celor 12 Evanghelii, în Parohia „Sfinții Îngeri“ din Buzău (pag. 13)

* Prohodul Domnului și procesiunea cu Sfântul Epitaf au adunat mii de credincioși la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 14)

* Peste 5.000 de credincioși au sărbătorit Învierea Domnului, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 16)

* Catedrala „Sfântul Sava“ din Buzău și-a sărbătorit hramul (pag. 18)

* Biserica Mănăstirii vrâncene Trotușanu a fost sfințită (pag. 19)

* Hram și sfințire de biserică, în Parohia „Sfântul Gheorghe“ din Odobești, județul Vrancea (pag. 20)

* Duminica Mironosițelor: Slujire arhierească și concert dedicat femeilor creștine, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 21)

* Protoieria Panciu: Copiii participanți la Concursul „Icoana și Școala mărturisirii“ au fost premiați (pag. 22)

* Etapa eparhială a Concursului „Icoana și Școala mărturisirii“, în Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (pag. 22)

* Moaștele Sfântului Efrem cel Nou, aduse spre închinare la biserica Spitalului Municipal Râmnicu Sărat (pag. 23)

* Concurs de muzică psaltică și concert coral, la Focșani (pag. 24)

* Corul Bizantin al Seminarului din Buzău a câștigat etapa finală a Concursului Național de Muzică Psaltică de la București (pag. 25)

* Daruri de Paști pentru 200 de familii nevoiașe (pag. 26)

* Premierea olimpicilor vrânceni la Religie (pag. 27)

* „Urma pașilor Tăi…“, un nou spectacol de teatru creștin oferit credincioșilor buzoieni (pag. 27)

* Artă și spiritualitate, oferite tinerilor vrânceni participanți la Concursul județean „Icoana în viața creștinului ortodox“ (pag. 28)

* Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a premiat pe cei mai competitivi elevi din țară, participanți la Olimpiada Națională de Istorie (pag. 30)

* Agenda de lucru (luna aprilie 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)