CUPRINS

* Femeile mironosițe – modele de credință și evlavie pentru femeile creștine (pag. 1)

* Șfârșitul unei crize bisericești. Noul preot al Parohiei Budești, Protoieria Focșani II, a fost instalat (pag. 6)

* Seminariștii buzoieni și alți elevi din Buzău și Vrancea, premiați la olimpiadele naționale (pag. 7)

* Noaptea Muzeelor 2017: Aproximativ o mie de buzoieni au vizitat Muzeul Arhiepiscopiei (pag. 8)

* Preoții ortodocși din închisorile comuniste, evocați la Buzău (pag. 9)

* Te Deum pentru absolvenții celei de-a 150-a generații a C. N. „B. P. Hasdeu” din Buzău (pag. 10)

* Spectacol dedicat apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, la Buzău (pag. 11)

* Mitropolitul de Neapolis și Stavroupolis, Grecia, a adus la Buzău un fragment din lemnul Sfintei Cruci (pag. 13)

* Simpozion de muzicologie bizantină, la Buzău (pag. 14)

* Trei formații corale au concertat la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 16)

* Inginerul constructor Panaite C. Mazilu, comemorat la Broșteni și Odobești, județul Vrancea (pag. 17)

* Serbare în Parohia „Sfântul Andrei” din Focșani (pag. 18)

* Sfințirea bisericii Parohiei Bâsca Rozilei, județul Buzău (pag. 19)

* Sfântul Ierarh Epifanie, Arhiepiscopul Ciprului, sărbătorit la Mănăstirea Rătești (pag. 20)

* Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a sfințit biserica Parohiei Colacu, județul Vrancea (pag. 21)

* Hramul bisericii Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Focșani (pag. 22)

* Hramul Catedralei Arhiepiscopale „Înălțarea Domnului” din Buzău (pag. 23)

* Panarion – resursa metodologică în identificarea și combaterea gnosticismului (pag. 25)

* Agenda de lucru (luna mai 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)