CUPRINS

• Să fim mlădițe roditoare ale viei lui Dumnezeu! (pag. 1)
  • Sărbătoarea Sfântului Sfințit Mucenic Teodosie, în Arhiepisco­pia Buzăului și Vrancei. Mănăstirea Brazi și-a cinstit ocrotitorul (pag. 5)
  • Hramul istoric al Mănăstirii vrâncene Lepșa. Înaltpreasfințitul Părin­te Arhiepiscop Ciprian a sfințit paraclisul așezământului monahal (pag. 7)
  • Slujba Privegherii în cinstea Sf. Sfințit Mc. Teodosie de la Brazi, ofici­ată de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, în Catedrala Arhiepiscopală Înălțarea Domnului din Buzău, locaș ce adăpostește un fragment din sfintele sale moaște (pag. 8)
  • Săvârșirea Sfintei Liturghii la praznicul Înălțării Sfintei Cruci, în altarul de vară al Mănăstirii Recea, județul Vrancea (pag. 10)
  • Sfințirea bisericii Parohiei Calvini, jud. Buzău (pag. 11)
  • Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian a săvârșit, duminică, 3 septembrie 2017, Sfânta Liturghie, în Catedrala Arhiepiscopală Înălțarea Dom­nului din Buzău (pag. 11)
  • 50 de tineri buzoieni și vrânceni au participat la cel mai mare eveniment organizat de Biserica Ortodoxă Română în acest an (pag. 12)
  • S-a întrunit Comisia teologică, liturgică și didactică a Sfântului Sinod. Din comisie a făcut parte și Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 14)
  • Un nou an școlar pentru elevii Seminarului Teologic din Buzău (pag. 15)
  • Consfătuirea anuală a profesorilor de Religie din județele Buzău și Vrancea (pag. 16)
  • Daruri pentru copii, la început de an școlar (pag. 17)
  • Eveniment omagial dedicat pictorului bisericesc Vasile Pascu, la Odobești (pag. 18)
  • 14 candidați din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei au susținut examenul de capacitate preoțească (pag. 19)
  • Părintele Evghenie Hulea – „Sfântul de la Mușinoaiele” (pag. 20)
  • Gânduri la aducerea osemintelor Părintelui Evghenie Hulea (pag. 26)
  • Agenda de lucru a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 31)