Luni, 4 noiembrie 2013, în biserica „Adormirea Maicii Domnului“ şi „Sf. Ierarh Nicolae“ a Parohiei Finţeşti, comuna Năeni, judeţul Buzău, au poposit moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia, purtate într-un pelerinaj prin Muntenia, condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului. La intrarea în curtea lăcaşului de cult din satul Finţeşti, sfintele moaşte au fost întâmpinate de Întâistătătorul Eparhiei Buzăului şi Vrancei, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, precum şi de preoţi şi credincioşi, veniţi, în număr foarte mare, să îşi plece fruntea înaintea ocrotitoarei Ţării Româneşti. Cei doi ierarhi au săvârşit o slujbă de Te-Deum, aducându-I mulţumire lui Dumnezeu pentru binefacerile pe care le-a revărsat asupra lumii prin sfinţii Săi şi, în special, prin Sfânta Muceniţă Filofteia.

După încheierea ceremoniei religioase, Chiriarhul de la Buzău a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură, mărturisind:„Ziua de astăzi este aleasă şi frumoasă, în acelaşi timp, deoarece Dumnezeu ne-a binecuvântat cu o vreme potrivită, pe măsura aşteptărilor şi inimilor dumneavoastră, pentru a întâmpina, aşa cum se cuvine, popasul duhovnicesc, aici, al Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş, despre care am aflat, din istoria nescrisă, dar transmisă pe cale orală, că a mai poposit, şi cu altă ocazie, în locaşul de cult al comunităţii de credincioşi din Finţeşti, şi în secolul al XIX-lea – mărturie stând icoana ce se află în biserică şi care, din anumite puncte de vedere, este un unicat –, iar, pe de altă parte, am aflat de la părinţi că Sfânta Muceniţă Filofteia a mai trecut pe aici prin 1964. Deci, iată, acum ar fi a treia oară, după ştiinţa noastră“.

Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic a subliniat: „Astăzi, am avut bucuria să venim şi să ne întâlnim aici cu urmaşii acelor credincioşi vrednici care au avut recunoştinţă pentru Sfânta Muceniţă Filofteia [în secolul al XIX-lea – n.n.], marcând actul istoric printr-o icoană superbă, care este în această biserică“. Totodată, adresându-se Chiriarhului de la Buzău, Ierarhul oaspete a remarcat: „Înaltpreasfinţia Voastră, pot să spun că sunteţi un fericit, pentru că, la începutul arhipăstoririi Înaltpreasfinţiei Voastre aici, aţi avut prilejul ca, în Eparhie, să vină Sfânta Muceniţă Filofteia, pe care o rugăm să Vă fie de folos, spre bucurie în arhipăstorirea îndelungată la care V-a chemat Veşnicul Arhiereu, Iisus Hristos“.

Biserica Parohiei Finţeşti a fost ridicată în perioada 1860-1866. În luna mai, 1867, moaştele Sfintei Filofteia au fost purtate, în procesiune, prin zona Ploieştiului şi a Buzăului – ajungând şi în această localitate din comuna buzoiană Năeni –, procesiune reeditată, în zilele noastre, după mai bine de 146 de ani. De altfel, în lăcaşul de cult se află o veche icoană a muceniţei, dovadă, peste ani, a marii cinstiri ce îi este acordată la nivel local. Şi, dacă urmările primului popas al sfintei în regiune au fost deosebite – Dumnezeu a dăruit ploaie, după o secetă îndelungată –, credincioşii nădăjduiesc ca, şi acum, Părintele ceresc să Îşi întoarcă faţa către ei, pentru rugăciunile celei care, la vârsta binecuvântatei nevinovăţii, şi-a jertfit viaţa pentru Hristos.

După cuvintele de învăţătură ale ierarhilor, racla cu sfintele moaşte a fost depusă în lăcaşul de cult din Finţeşti, unde va rămâne până marţi, 5 noiembrie, urmând ca, pe 6 noiembrie, pelerinajul să continue, către Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor.