Adresa: comuna Tisău, judeţul Buzău

Tel.: 0783.234.588

Hramul tradiţional: 15 august – Adormirea Maicii Domnului

Stareţ: Protos. Veniamin Anghel

Mănăstirea Ciolanu este cea mai de seamă mănăstire de călugări din Eparhia Buzăului şi Vrancei şi, totodată, unul dintre aşezămintele monahale importante din cuprinsul Patriarhiei Române. A luat fiinţă în secolul al XVI-lea, pe locul unei sihăstrii mai vechi, pe culmea Dealului Ciolanu care a dat, apoi, numele mănăstirii. Istoricul Constantin C. Giurescu arată că anul întemeierii este 1570, deşi biserica veche a Mănăstirii Ciolanu, având hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, datează din 1589-1590 şi a fost ctitorită, potrivit unei vechi şi puternice tradiţii, de către Doamna Neaga – soţia voievodului muntean Mihnea al II-lea. Biserica mare are hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, fiind ctitorită de episcopul Chesarie al Buzăului, în anul 1828. În Mănăstirea Ciolanu, este amenajat un muzeu cu exponate din secolele XVIII-XIX.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Răteşti