Adresa: satul Răteşti, comuna Berca, judeţul Buzău

Hramuri: Sfânta Treime – luni, după Pogorârea Sfântului Duh

26 octombrie – Sf. Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir

Stareţă: Stavrofora Ghelasia Tănase

Mănăstirea Răteşti este cel mai important aşezământ monahal de călugăriţe din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, fiind atestată documentar, ca schit, în anul 1634. În anul 1844, episcopul Chesarie al Buzăului ctitoreşte biserica mare a mănăstirii, cu hramurile „Sfânta Treime” şi „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir”, pictura fiind executată de Nicolae Teodorescu pitarul, ajutat de nepotul său, Gheorghe Tattarescu. În anul 1867, s-a ridicat, în cimitir, biserica „Învierea lui Lazăr”. După ce ansamblul mănăstiresc de la Răteşti a fost grav afectat de alunecările de teren din vara anului 2014, obştea monahală a fost transferată din vechea vatră în cele două corpuri de clădire ale fostului seminar monahal, din apropierea mănăstirii.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Brazi