Adresa: satul Răteşti, comuna Berca, judeţul Buzău

Hramuri: Sfânta Treime – luni, după Pogorârea Sfântului Duh

12 mai – Sf. Ier. Epifanie, arhiepiscopul Ciprului

Stareţă: Stavrofora Ghelasia Tănase

Mănăstirea Răteşti este cel mai important aşezământ monahal de călugăriţe din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, fiind atestată documentar, ca schit, în anul 1634. În anul 1844, episcopul Chesarie al Buzăului ctitoreşte biserica mare a mănăstirii, cu hramurile „Sfânta Treime” şi „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir”, pictura fiind executată de Nicolae Teodorescu pitarul, ajutat de nepotul său, Gheorghe Tattarescu. În anul 1867, s-a ridicat, în cimitir, biserica „Învierea lui Lazăr”. După ce ansamblul mănăstiresc de la Răteşti a fost grav afectat de alunecările de teren din luna mai a anului 2014, obştea monahală a fost transferată din vechea vatră în clădirea așezământului social-filantropic din vecinătate. Edificiul are două aripi laterale și un corp central, unde se află paraclisul „Sfântul Epifanie, arhiepiscopul Ciprului”, care, în ziua de 10 februarie 2020, a primit al doilea hram: „Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie”, întrucât lăcașul de cult adăpostește o părticică din cinstitele sale moaște.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Brazi