Adresa: comuna Slobozia Bradului, judeţul Vrancea

Tel.: 0727.495.893

Hramul: 24 iunie – Naşterea Sf. Ioan Botezătorul

Stareţă: Stavrofora Serafima Pricop

Mănăstirea Rogozu a fost întemeiată pe vremea domnitorului Matei Basarab, în anul 1647, primul nume cunoscut al aşezământului monahal fiind acela de „Schitul Poiana Rusului”, deoarece aici se nevoiau călugări ruşi, printre care şi Sfântul Cuvios Paisie Velicicovschi. În timpul epidemiei de ciumă din anul 1812, schitul a ars, fiind distrus din temelie. În 1820, boierul Constantin Robescu, împreună cu soţia sa, a rectitorit sfântul aşezământ călugăresc, păstrându-i hramul „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”, dar i-a schimbat numele în «Schitul Rogozu». Arhitectura bisericii vechi este una tipic muntenească, iar pictura are o frumuseţe aparte, fiind opera maestrului Italian Adolf Cantini. În Mănăstirea Rogozu, şi-a petrecut ultimii patru ani din viaţă cunoscutul monah scriitor Paulin Lecca. În memoria sa, în muzeul aşezământului monahal, se păstrează mobilierul, câteva dintre cărţile sale şi celelalte obiecte din chilia în care acesta a locuit. În anul 1995, la Mănăstirea Rogozu, s-a zidit paraclisul „Naşterea Maicii Domnului”, în anul 1999 – s-a înfiinţat muzeul mănăstirii, iar în anul 2006 – s-a sfinţit noul corp de clădiri din curtea aşezământului monahal, care cuprinde stăreţia, trapeza şi mai multe chilii.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Buluc