Adresa: comuna Moviliţa, judeţul Vrancea

Tel.: 0723.505.478

Hramul: 6 decembrie – Sf. Ierarh Nicolae

Stareţă: Stavrofora Dionisia Borcea

Mănăstirea Trotuşanu a luat fiinţă în anul 1676, ctitorul cel dintâi fiind Sfântul Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi. La începutul secolului al XIX-lea, Schitul Trotuşanu este preluat, spre chivernisire duhovnicească şi gospodărească, de către ieroschimonahul Dimitrie, stareţ, totodată, al Schitului Brazi de lângă Panciu. Acesta ridică, în anul 1809, la Schitul Trotuşanu, biserica de lemn având hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, care, în 1858, după zidirea actualului sfânt lăcaş de cult de către stareţa Anastasia, a fost mutată în cimitirul satului Viişoara. După 1990, aici, s-au ridicat, de către obştea mănăstirii, clădiri noi: paraclisul „Izvorul Tămăduirii” (în anii 1992-1994), clopotniţa, chilii, trapeza şi anexe.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Recea