Palatul arhiepiscopal zidit în vremea marelui voievod al Ţării Româneşti, Matei Basarab, a fost reconstruit în timpul domniei lui Constantin Brâncoveanu (1688-1714) şi, ulterior, în perioada arhipăstoririi episcopului Chesarie, fiind îmbunătăţit cu un foişor brâncovenesc în vremea arhiepiscopului Epifanie şi pictat cu cheltuiala sa, spre pomenirea şi cinstirea Voievodului Martir Constantin Brâncoveanu. De asemenea, în perioada 2013-2014, s-au realizat importante lucrări de restaurare şi înfrumuseţare, edificiul fiind sfinţit, la data de 20 septembrie 2014, de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, şi Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, alături de alţi ierarhi invitaţi. Sala de la intrarea în clădire este împodobită cu mai multe imagini ce înfăţişează aspecte din trecutul bisericesc şi cultural al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, iar încăperea de pe latura de vest păstrează tablouri ale mai multor ierarhi care, vremelnic, s-au aflat la cârma acestei Eparhii. Demn de menţionat este şi faptul că, în acestă clădire, se află şi camera unde a poposit, pentru o noapte, domnitorul Alexandru Ioan Cuza, pe când se afla în trecere de la Iaşi spre Bucureşti (5-6 februarie 1859). Palatul arhiepiscopal se află zidit deasupra unei pivniţe mari realizate după arhitectura brâncovenească; aceasta a fost consolidată, restaurată şi transformată în sală de recepţie, după planurile mitropolitului Antonie Plămădeală, fiind împodobită cu scene biblice şi chipuri de ierarhi, precum şi cu evenimente importante din istoria Eparhiei de la Curbura Carpaţilor. După ce, în cursul anului 2015, a trecut prin ample lucrări de renovare şi amenajare, Aula brâncovenească a fost sfinţită, pe 10 octombrie 2015, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, şi Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor. Având în vedere că este locuinţa de serviciu a ierarhului locului, Palatul arhiepiscopal nu poate fi vizitat.

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentClopotnița