Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, în parteneriat cu Inspectoratele Şcolare Judeţene din Buzău şi Vrancea, organizează, luni, 1 iunie 2015, un pelerinaj cu caracter social şi misionar, pentru 240 de elevi din clasele V-VIII, care provin din familii cu resurse financiare reduse.

Copiii buzoieni vor vizita mănăstiri şi biserici reprezentative din judeţul Vrancea, precum mănăstirile Brazi, Dălhăuţi, dar şi alte obiective culturale: Mausoleul Mărăşeşti, Secţiile Unirii şi Ştiinţele Naturii ale Muzeului Vrancei. De asemenea, copiii vrânceni vor avea ocazia să descopere obiective bisericeşti buzoiene: biserica „Adormirea Maicii Domnului“ din Râmnicu Sărat – ctitorie brâncovenească, Mănăstirea „Sfânta Treime“ – Podul Bulgarului, Mănăstirea Ciolanu, Schitul „Sfinţii Arhangheli“ – Berca, Centrul eparhial din Buzău (Muzeul bisericesc, Catedrala voievodală „Adormirea Maicii Domnului“ şi Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“), centrul istoric al oraşului Buzău şi Parcul Crâng.

Acţiunea este organizată cu prilejul zilei internaţionale a copilului şi se înscrie în seria de activităţi desfăşurate de Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei în contextul Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei