La praznicul Bunei Vestiri, duminică, 25 martie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la Mănăstirea Barbu, județul Buzău. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica având hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

În soborul slujitorilor s-au aflat: Arhim. Teoctist Basarab – exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, Arhim. Calinic Marti – duhovnicul Schitului Săseni, Pr. Ionuț-Cristian Vuță – consilier eparhial la Sectorul Social-Filantropic și Misionar, Pr. Petrică-Gabriel Roșu – consilier eparhial la Serviciul Colportaj, Pr. Marian Gegea – consilier eparhial la Sectorul Cimitire, Monumente și Servicii Funerare, Pr. Vasile-Gabriel Gherghe – eclesiarhul Catedralei Arhiepiscopale „Înălțarea Domnului” din Buzău, Pr. Nicolae Ardeleanu – slujitor la Mănăstirea Barbu, și Pr. Ionel Voicu – Parohia Leiculești.

În cuvântul de învățătură, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei a vorbit despre praznicul Bunei Vestiri, când Sfânta Fecioară Maria a acceptat, cu smerenie, mesajul divin transmis de Arhanghelul Gavriil, și anume că ea Îl va naște, după trup, pe Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.

„Pentru că avea mintea și inima curate, într-o permanentă legătură cu Dumnezeu prin rugăciune, și pentru că era smerită și ascultătoare, Fecioara Maria a putut rosti celebrele cuvinte mântuitoare: «Iată roaba Domnului. Fie mie după cuvântul tău!» (Luca 1, 38). Astfel, ea și-a dat acceptul să devină tronul pământesc al lui Dumnezeu. În momentul în care Fecioara Maria a rostit acel «fiat», atunci s-a produs zămislirea Fiului lui Dumnezeu, prin pogorârea harului Preasfântului Duh asupra ei”, a precizat chiriarhul locului.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a hirotesit întru stavroforă pe monahia Macrina Munteanu – stareța Mănăstirii Barbu. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a primit din partea obștii monahale o icoană a Maicii Domnului.

Mănăstirea Barbu a fost înfiinţată, ca schit de călugări, în anii 1664-1669, de către marele căpitan Barbu Bădeanu. Desfiinţat în 1864, prin legea secularizării averilor mănăstireşti, Schitul Barbu devine biserică de mir. În anul 1871, episcopul cărturar Dionisie Romano al Buzăului reînfiinţează schitul ca aşezământ monahal de călugăriţe.