Urmare informațiilor apărute pe mai multe site-uri de știri, cu privire la un presupus conflict dintre doi preoți din județul Buzău, se impune să facem următoarele precizări:

Incidentul despre care se amintește pe site-urile respective este unul mai vechi, petrecându-se în ziua de 18 iunie 2014, când Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a oferit toate lămuririle necesare în mass-media locală și centrală. Cu toate acestea, reamintim că neînțelegerile dintre cei doi preoți, Ion Ionescu Enache și Ghiță Peneoașu, au fost soluționate, la scurt timp după incident; actualmente, ei slujesc în parohii diferite.

Este regretabil că unii reprezentanți ai presei readuc în actualitate subiecte de scandal, în care ar putea fi implicați preoți, din dorința avidă după senzațional și cu intenția vădită de a compromite imaginea Bisericii.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei