Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ din Buzău a găzduit, luni, 5 octombrie 2015, prima conferinţă semestrială de toamnă din Eparhia Buzăului şi Vrancei. Lucrările au fost prezidate de chiriarhul locului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

La întâlnire au participat preoţii din cele patru protopopiate ale judeţului: Buzău I, Buzău II, Pătârlagele şi Râmnicu Sărat.

Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian a explicat, în cuvântul de început, că tema conferinţei preoţeşti aduce în prim-plan pe marii Părinţi ai Bisericii, cu scopul de a le urma exemplul.

„Scopul acestor conferinţe nu este numai acela de a cerceta prin cărţi şi a cita pe Sfinţii Părinţi, de a ne lăuda ca popor român cu câteva nume de mari duhovnici. Sigur, este un prilej de a ne reîmprospăta cunoştinţele, dar nu este suficient. Ceea ce i-a făcut mari pe Părinţii Bisericii a fost unitatea organică dintre credinţa mărturisită şi împărtăşită şi trăirea credinţei ca atare în lume. De aceea, au şi devenit faruri de lumină pentru cei din jur, şi nu numai pentru cei care făceau parte din Biserică, ci şi pentru cei care erau păgâni“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

În cadrul întâlnirii, Pr. Mugurel Rotăreci de la Parohia Unguriu a prezentat un referat cu tema „Rolul duhovnicesc al marilor păstori de suflete în viaţa creştinilor ortodocşi“. De asemenea, s-au făcut completări pe marginea temei, după care s-au dezbătut şi diferite probleme de ordin administrativ-bisericesc.