Clerici și credincioși din Râmnicu Sărat și din localitățile învecinate au participat, marți, 14 august 2018, la tradiționala procesiune din ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, pe străzile orașului. Evenimentul s-a bucurat, pentru prima dată, de prezența Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.

Printre participanți s-au numărat: Pr. Marian Gegea – consilier eparhial la Sectorul Cimitire, monumente și servicii funerare, Pr. Viorel Banu – protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, precum și reprezentanți ai autorităților locale.

În fruntea procesiunii s-au aflat mai mulți tineri – unii dintre ei îmbrăcați în costume populare –, care au purtat în mâini steaguri bisericești și ripide, icoana Maicii Domnului și icoana Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu, cu o părticică din sfintele sale moaște încastrată în ea. Aceștia au fost urmați de preoți și diaconi, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian și de sute de credincioși.

Procesiunea s-a încheiat la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din oraș – ctitorie brâncovenească de la sfârșitul secolului al XVII-lea, unde Chiriarhul Buzăului și Vrancei a oficiat slujba Vecerniei cu Litie.

În anul 2002, Maica Domnului a fost proclamată oficial ocrotitoarea municipiului Râmnicu Sărat.

Foto: Prof. Răzvan Chirac