La Buzău a avut loc, marţi, 10 iunie 2014, ultima întâlnire din cadrul proiectului „Calea mântuirii“. Acest program, adresat adulţilor, s-a desfăşurat sub forma unui curs catehetic, în 12 sesiuni, despre credinţa ortodoxă. Evenimentul a reunit 25 de credincioşi de la mai multe parohii din oraş, care, sub coordonarea preotului Marcel Panait de la Parohia buzoiană „Sfântul Vasile cel Mare“, au dezbătut tema „Cerul pe Pământ: Membri ai Bisericii şi Cetăţeni ai Raiului“.

Proiectul „Calea mântuirii“ a fost conceput şi realizat de un colectiv de specialişti din cadrul Institutului pentru Studii Creştin-Ortodoxe de la Universitatea Cambridge din Marea Britanie, sub supravegherea şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Kallistos Ware, Mitropolit de Diokleia, şi a fost adoptat şi de Biserica noastră, fiind aprobat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.