Marți, 27 decembrie 2016, a fost zi de mare bucurie duhonicească pentru credincioșii Parohiei Valea Teancului – Zorești, Protoieria Buzău I, care au primit vizita copiilor de la Complexul de Servicii Comunitare nr. 3 Buzău – Centrul de Primire în Regim de Urgenţă şi Evaluare și Centrul Maternal. Aceștia au participat la Sfânta Liturghie săvârșită în locașul de cult cu hramul Adormirea Maicii Domnului, răspunsurile la strană fiind date de o parte din membrii Coralei Ortodoxe Mixte Neagu Ionescu a Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, dirijată de părintele arhidiacon Gianin-Cristian Oprea.

Emoțiile au crescut în intensitate atunci când, la finalul Sfintei Liturghii, copiii invitați, cei din sat și membrii coralei au prezentat câte un frumos program de colinde. De la eveniment nu a lipsit nici Moș Crăciun, care, deși anul acesta a ajuns mai târziu, și-a respectat obiceiul de a împărți daruri tuturor copiilor prezenți în biserică. După program, oaspeții au fost invitați să guste din bucatele tradiționale, pregătite și dăruite cu drag de enoriași.

Proiectul E Crăciun pentru toți copiii a avut menirea de a sensibiliza membrii comunității și de a-i implica în alinarea suferinței aproapelui. Activitatea și-a atins scopul propus, între cei implicați născându-se o mare apropiere și o dorință de a face ca proiectul să devină o tradiție. (Pr. Iulian Ioniță – Parohia Valea Teancului – Zorești, Protoieria Buzău I)