Duminică, 3 noiembrie 2013, începând cu ora 11.00, la Sala Mare a Consiliului Judeţean Buzău, în cadrul Programului Naţional Hristos împărtăşit copiilor, a avut loc ediţia I a Festivalului concurs de teatru religios şi laicMugurii Bizanţului.

După cum ne-a relatat Pr. Romeo Ene, Inspector eparhial la Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, în urma reprezentaţiilor, s-au stabilit următorii câştigători:

Cea mai bună coloană sonoră: Trupa „Artizan“, pentru piesa „Cu fericirea… nu e de glumit“, autor şi coordonator Pr. Radu Marian şi Radu Maria (Şcoala Gimnazială Florica).

Cea mai bună vestimentaţie: Trupa „Marghilomane“, pentru piesa „Domniţa Rosanda“, coordonator Prof. Ecaterina Tudose (Liceul Teoretic „Alexandru Marghiloman“ – Buzău).

Cel mai bun scenariu: Pr. Ionuţ-Emanuel Tudose, pentru piesa „Brâncoveanu“.

Cel mai bun regizor: Pr. Ionuţ-Emanuel Tudose, pentru piesele „Brâncoveanu şi „Recruţii (Generaţia trăznită)“.

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar: Iuliana Diana Oprea, pentru rolul din piesa „Justiţie“, coordonator Prof. Beatrice-Janina Pană (Liceul Tehnologic „I.A.R. Pogoneanu“-Pogoanele).

Cea mai bună actriţă într-un rol principal: Lavinia Dragomir, pentru rolul din piesa „Crimă pe palier“, coordonator Prof. Şerban Maria (Şcoala Gimnazială Cernăteşti-Aldeni).

Cel mai bun actor într-un rol principal: Bogdan Olteanu, pentru rolurile din piesele „Brâncoveanu“ şi „Recruţii (Generaţia trăznită)“, Parohia Limpeziş.

Cel mai bun actor: Zahiu Mihai, pentru rolurile din piesele „Brâncoveanu“ şi „Recruţii (Generaţia trăznită)“, Parohia Limpeziş.

Locul I Secţiunea Dramă: Trupa „Underground“, piesa „Păianjenul în rană“, Matei Vişniec, coordonator Prof. Nina Marcu (Colegiul Naţional „Mihai Eminescu“ – Buzău).

Locul I Secţiunea Comedie: Trupa „Mugurii veseli“, pentru piesa „Recruţii (Generaţia trăznită)“, autor şi coordonator Pr. Ionuţ-Emanuel Tudose (Parohia Limpeziş).

MARELE PREMIU AL FESTIVALULUI: Trupa „Mugurii Veseli“, Parohia Limpeziş, coordonator Pr. Ionuţ-Emanuel Tudose.

La Festival s-au implicat şi au participat 15 trupe de teatru, 142 de elevi-actori, 11 clerici, 42 de cadre didactice, 7 membri ai juriului şi peste 150 de spectatori.

Laureaţilor li s-au decernat diplome şi trofee, iar elevii câştigători ai Marelui Premiu vor beneficia de o excursie de două zile din partea organizatorilor.