Seria conferințelor semestriale de primăvară din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei s-a încheiat, joi, 14 iunie 2018, cu întrunirea preoților din Protoieria Focșani II. Evenimentul dedicat Anului omagial al unității de credință și de neam a avut loc în biserica „Înălțarea Domnului” din municipiul Focșani.

Prezent la întâlnire, ca delegat al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, Pr. Ioan Șolea – consilier eparhial la Sectorul Cultură și patrimoniu religios, a transmis mesajul de binecuvântare al ierarhului locului. Alături de clerici s-a aflat și Pr. Oscar Frunză – protoiereu al Protopopiatului Focșani II.

În prelegerile lor, preoții referenți au subliniat contribuția majoră a Bisericii și a slujitorilor ei la întărirea unității și identității poporului român. Aceștia i-au evocat pe episcopii de la Buzău care au avut un rol esențial în dezvoltarea culturii românești și în lupta pentru menținerea conștiinței de neam și de limbă.