Duminica a 19-a după Rusalii a fost zi de sărbătoare pentru credincioşii din parohia buzoiană Pănătău. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din localitate.

Cu acest prilej, ierarhul a hirotonit pe diaconul Rotăreci Mugurel în treapta de preot, pe seama Parohiei Unguriu din cadrul Protopopiatului Pătârlagele, şi pe teologul Marin Victor în treapta de diacon, pe seama Parohiei Varniţa din cadrul Protopopiatului Panciu.

La slujbă au participat autorităţi locale, un număr mare de credincioşi, precum şi copii îmbrăcaţi în tradiţionalul port popular.

Lăcaşul de cult a fost ridicat în anul 1850, de către credincioşii din parohie. De-a lungul anilor s-au efectuat mai multe lucrări de consolidare şi restaurare, biserica fiind resfinţită pe 6 octombrie 1991.