La Biblioteca eparhială „Ghenadie Episcopul“ din Buzău a avut loc, joi, 5 iunie 2014, Şedinţa de constituire a Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, pentru perioada 2014-2018. Întrunirea a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, ierarhul locului.

În deschidere, s-a oficiat o slujbă de Te Deum, în Catedrala voievodală „Adormirea Maicii Domnului“.

Înaltpreasfinţia Sa le-a vorbit celor prezenţi despre îndatoririle membrilor celui mai înalt for eparhial: „Important este ca, pe parcursul celor patru ani, ce se pot prelungi apoi cu încă o legislatură, să existe cu adevărat o cooperare între credincioşii care înţeleg problemele şi nevoile Bisericii, şi preoţii rânduiţi pentru a păstori comunităţile parohiale. De aceea, este nevoie de cuvântul şi de implicarea dumneavoastră, a membrilor mireni, care reprezentaţi pe credincioşi în aceste organisme – Adunarea eparhială, Adunarea Naţională Bisericească sau Consiliul Naţional Bisericesc. Fiecare trebuie să ia atitudine şi să sprijine, la propriu, în funcţie de domeniul său de activitate şi după putinţă, Biserica“.

După prezentarea şi validarea mandatelor reprezentanţilor aleşi, s-a stabilit componenţa celor cinci comisii de lucru: Comisia bisericească; Comisia culturală şi educaţională; Comisia economică, bugetară şi patrimonială; Comisia social-filantropică; Comisia organizatorică, juridică şi de validare.

În continuare, au fost aleşi, prin vot nominal, reprezentanţii în Adunarea Naţională Bisericească a Bisericii Ortodoxe Române, membrii Consiliului eparhial, ai Consistoriului eparhial şi monahal, precum şi un reprezentant în Consistoriul mitropolitan.