Schitul Ciobănoaia din comuna buzoiană Merei și-a sărbătorit, vineri, 27 iulie 2018, hramul. În ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în altarul de vară al așezământului monahal. Totodată, ierarhul a oficiat și o slujbă de pomenire pentru ctitorii schitului, mutați la Domnul. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul Psaltic Misionar al Eparhiei – „Sfântul Roman Melodul”.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a adresat un cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți la sfintele slujbe, în care a vorbit despre viața și faptele minunate ale Sfântului Pantelimon, dar și despre importanța păstrării sănătății sufletești și trupești.

În soborul slujitorilor s-au aflat: Pr. Marian Gegea – consilier eparhial la Sectorul Cimitire, monumente și servicii funerare, Arhim. Teoctist Basarab – exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, Pr. Constantin Călin – protopop al Protoieriei Buzău I, precum și alți preoți și diaconi.

Cu acest prilej, ieromonahul Macarie Gherghe – egumenul Schitului Ciobănoaia, a fost hirotesit întru protosinghel.

Așezământul monahal de la Ciobănoaia este schit de călugări, fiind atestat documentar, întâia oară, în anul 1700, sub numele de Schitul Apşoara.

Biserica de lemn a schitului, cu hramul „Sfântul Pantelimon”, a fost ctitorită, spre sfârșitul secolului al XVII-lea, de către un boier buzoian, căpitanul de dorobanți Dragomir Băncescu, al cărui mormânt se află în interiorul sfântului lăcaş.

În anii 2007-2008, a fost ridicat paraclisul cu hramul „Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi”, care a fost sfințit la data de 30 august 2008.