Catedrala arhiepiscopală Înălțarea Domnului din Buzău şi-a sărbătorit, joi, 22 septembrie 2016, unul dintre ocrotitorii spirituali, pe Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost oficiată, în locaşul de cult, de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitorilor au făcut parte consilieri eparhiali şi profesori de la Seminarul Teologic Ortodox Chesarie Episcopul din Buzău. Răspunsurile liturgice au fost date de Corala Ortodoxă Mixtă Neagu Ionescu a Catedralei arhiepiscopale.

În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit despre viaţa deosebită a Sfântului Teodosie de la Brazi şi a explicat că este unul dintre cei patru ocrotitori ai Eparhiei, alături de Sfântul Mucenic Sava de la Buzău, Sfântul Ierah Nifon, Patriarhul Constantinopolului, şi Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului.

Ierarhul a mai amintit că, în această zi, și Mănăstirea Brazi din județul Vrancea și-a sărbătorit hramul, fiind un moment de mare bucurie duhovnicească pentru pelerinii care au mers să aducă cinstire moaştelor Sfântului Teodosie, aşezate spre închinare în baldachinul din curtea bisericii mari a aşezământului monahal.

Încă de la primele ore ale dimineții, credincioșii veniți la noua catedrală din Buzău s-au putut închina la părticele din moaștele Sfântului Teodosie de la Brazi, ale Sfântului Ierarh Nectarie şi ale Sfintei Muceniţe Anastasia Romana.

În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian l-a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul teolog Gianin-Cristian Oprea, profesor de muzică la Seminarul buzoian şi dirijor al Coralei Ortodoxe Mixte Neagu Ionescu a Catedralei arhiepiscopale.

La finalul slujbei, părintele Ionuţ-Cristian Vuţă, consilier eparhial la Sectorul Social-Filantropic şi Misionar, a primit rangul onorific de iconom stavrofor, în semn de apreciere pentru întreaga activitate pastoral-misionară și administrativă.