Biserica având hramurile „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ şi „Sfinţii Martiri Brâncoveni“, din Parohia buzoiană Boboc, a fost sfinţită duminică, 31 august 2014. Slujba de târnosire şi Sfânta Liturghie au fost oficiate de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

„Nu este suficient să înfrumuseţaţi biserica în interior şi în exterior. Cel mai important lucru este să însufleţiţi biserica-locaş de cult cu prezenţa dumneavoastră în ea, a credincioşilor acestei enorii, care sunteţi Biserica vie – mădulare vii ale Trupului tainic al lui Hristos. Capul Bisericii este Hristos. El se află permanent pe Sfânta Masă şi la cârma acestei corăbii, adică a Bisericii, iar frăţiile voastre aveţi datoria – dacă vreţi să fiţi salvaţi sau mântuiţi – să rămâneţi în corabie şi să cercetaţi totdeauna Casa lui Dumnezeu, participând, în primul rând, la Sfânta Liturghie şi apoi la toate celelalte slujbe sfinte, care se săvârşesc în principalele momente ale vieţii unui creştin“, a precizat Înaltpreasfinţia Sa, la sfârşitul rânduielii de sfinţire a locaşului de rugăciune.

La slujbe a participat un număr însemnat de credincioşi din parohie şi din împrejurimi. Toţi cei prezenţi au avut posibilitatea, după tradiţie, să treacă prin Sfântul Altar şi să se închine.

Locaşul de cult al Parohiei Boboc a fost ridicat în anul 1912, pe fundaţia unei biserici mai vechi, din vremea domnitorului Alexandru Ioan Cuza. În perioada 1954-1964, s-au adăugat cele două abside laterale, precum şi pridvorul. Ultimele lucrări de restaurare şi înfrumuseţare au fost realizate în cursul acestui an.