Duminica a 30-a după Rusalii a fost zi de sărbătoare pentru credincioşii din municipiul Focşani. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, în biserica „Vovidenia“-Tăbăcari din oraş.

Ierarhul locului a ţinut şi un cuvânt de învăţătură, în care a explicat pericopa evanghelică a duminicii.

„Nu în bogăţie stă valoarea omului, ci în faptele bune pe care va reuşi să le adune, care îi luminează viaţa aici, pe pământ, dar, mai ales, calea spre Dumnezeu, spre întâlnirea cu Părintele ceresc. Şi completează Mântuitorul «că mai lesne este a trece cămila prin urechile acului decât să intre bogatul în împărăţia lui Dumnezeu» (Luca 18, 25). Precizăm, totuşi, încă o dată, că nu este imposibil: au fost, sunt şi vor mai fi oameni bogaţi. Nu bogăţia este problema, nici numărul banilor, ci felul cum administrezi aceste bogăţii, care, în definitiv, vin de la Dumnezeu – dacă ele au fost acumulate pe căi cinstite, prin muncă susţinută, prin eforturi, prin meritele proprii – dar, chiar şi atunci, ai datoria să le împarţi cu cei lipsiţi“, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

Credincioşii din parohie au trăit, astfel, încă un moment de bucurie, după ce, în urmă cu doar câteva zile, au sărbătorit hramul lăcaşului de cult, închinat „Intrării în biserică a Maicii Domnului“.

Edificiul parohial, ridicat în anul 1687, a fost restaurat, la începutul secolului al XIX-lea, prin strădania unui tăbăcar din zonă. Pictura bisericii a fost realizată de Oreste Cantini, în stil italian.