Întrucât un anume Neagu Ciprian se prezintă drept preot în cadrul Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei şi solicită diverse sume de bani, folosindu-se de numele instituţiei noastre, facem următoarele precizări:

1. Sub pretextul că este preot la Parohia „Sf. Prooroc Ilie“ din localitatea Runcu, jud. Vrancea, numitul Neagu Ciprian a solicitat ajutoare financiare de la diverşi clerici ai Bisericii Ortodoxe Române şi ai altor culte din ţară şi din străinătate, pe motiv că mama sau fata domniei sale ar fi grav bolnavă, indicând şi contul bancar unde să-i fie virate sumele respective.

2. Domnul Neagu Ciprian nu a fost şi nu este preot (hirotonit în mod canonic de către episcopul locului) la nici una din parohiile de pe cuprinsul Eparhiei Buzăului şi Vrancei; în acest sens, instituţia noastră a sesizat organele abilitate din Justiţie, pentru a lua măsurile ce se impun.

În concluzie, Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei recomandă tuturor credincioşilor ortodocşi sau de alte culte, din ţară şi din străinătate, să nu se lase în­şelaţi de acest impostor şi să înştiinţeze autorităţile abi­litate ale statului, atunci când li se solicită astfel de ajutoare financiare.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei5