Joi, 30 noiembrie 2017, în ziua prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, la sediul Muzeului Judeţean Buzău, a avut loc vernisajul expoziţiei Rodul tainic – sufletul omului. Evenimentul oferă iubitorilor de artă posibilitatea de a admira unele dintre cele mai frumoase piese din colecţia muzeală a Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, pentru o perioadă de 36 de luni, timp în care Muzeul bisericesc va fi consolidat, renovat şi modernizat cu fonduri europene, prin Programul Operațional Regional 2014-2020.

La vernisaj au participat dl Laurenţiu Grigoraş – directorul Muzeului Judeţean Buzău, dna Rodica Tache – colaborator al muzeului, Pr. Ioan Şolea – consilier eparhial la Sectorul Cultură și Patrimoniu Religios, și dl Marius-Ciprian Anghel – inspector de specialitate în cadrul aceluiași sector.

Expoziția cuprinde icoane, tablouri religioase, obiecte de cult, manuscrise şi cărţi bisericeşti din secolele XVII-XIX, de o mare valoare patrimonială, fiind deschisă publicului de miercuri până duminică, între orele 09:00 şi 16:00.

În organizarea acestui eveniment s-au implicat dna Rodica Tache, dl inspector Marius-Ciprian Anghel și dna Ecaterina-Florica Stroe – muzeograf la Centrul Eparhial din Buzău.