A treia zi de Paşti, marţi, 22 aprilie 2014, a fost prilej de bucurie duhovnicească pentru credincioşii Parohiei buzoiene Padina I. Sfânta Liturghie a fost oficiată, în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae“ din localitate, de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

„Învierea Mântuitorului Hristos nu a avut martori; ea s-a petrecut în taină. Aşadar, nimeni nu L-a văzut pe Mântuitorul înviind, dar foarte mulţi L-au văzut înviat. Femeile mironosiţe, Sfinţii Apostoli, care s-au îndoit de posibilitatea revenirii Lui la viaţă, după ce constataseră şi moartea, şi îngroparea, aveau să fie martori ai vederii lui Hristos după Înviere. Primii martori ai Celui înviat au fost femeile mironosiţe, în frunte cu Maria Magdalena, care s-au dus dis-de-dimineaţă la mormânt, ca să ungă cu miresme Trupul lui Iisus, pentru a completa ritualul înmormântării“, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa în cuvântul de învăţătură pe care l-a adresat celor prezenţi la slujbă.

În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul teolog Ionuţ-Bogdan Bouroş.

Lăcaşul de cult din Parohia Padina I a fost ridicat în perioada 1927-1937, fiind sfinţit pe data de 9 mai 1937 de episcopul Ghenadie al Buzăului. De-a lungul timpului, biserica a fost consolidată, restaurată şi înfrumuseţată, prin grija preotului paroh, Nicolaie Caloian, şi cu sprijinul enoriaşilor.