Credincioşii care au participat, duminică, 24 mai 2015, la slujba de la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae“ din Parohia vrânceană Băleşti au primit binecuvântare arhierească. Aflat în mijlocul lor, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, a oficiat Sfânta Liturghie în locaşul de cult şi a rostit, la final, un cuvânt de învăţătură.

În continuare, ierarhul locului a binecuvântat casa praznicală din vecinătatea bisericii parohiale, o realizare importantă pentru comunitate.

Răspunsurile la strană au fost date de Grupul psaltic misionar „Sfântul Roman Melodul“.

„Să rămâneţi statornici în dreapta credinţă şi să nu negociaţi acest dar, acest odor de mare preţ pe care vi l-au încredinţat părinţii şi bunicii dumneavoastră. Când am intrat în biserică, am fost plăcut impresionat să văd atâtea creştine cu basmaua pe frunte şi arse de soare, ce dau mărturie despre vocaţia acestui neam credincios, harnic şi generos, în acelaşi timp, care a înfruntat atâtea necazuri, vicisitudini, de-a lungul secolelor. Fiţi, aşadar, înţelepţi şi ascultători faţă de Biserică, faţă de ierarh, faţă de preotul care v-a fost rânduit aici, ca să vă călăuzească duhovniceşte, şi fiţi vrednici urmaşi ai înaintaşilor, ai părinţilor şi bunicilor frăţiilor voastre, care s-au ostenit şi au construit acest locaş de cult“, a precizat Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

Biserica din localitatea Băleşti a fost ridicată în anul 1830 de către Alexandru Ghica, fratele domnitorului Grigore Ghica. De-a lungul timpului, s-au efectuat importante lucrări de consolidare şi restaurare ale locaşului de rugăciune, prin strădania preotului paroh Neagu Tănăsuică şi a enoriaşilor. Pictura nouă, în frescă, a fost realizată de către arhid. Gabriel Sibiescu din Buzău, iar în data de 22 octombrie 2006 s-a săvârşit slujba de resfinţire a bisericii.